Poznaj 3 sposoby jak przetrwać przesilenie wiosenne?
Smutek, zmęczenie, kiepskie samopoczucie, wahania nastrojów, osłabienie – to typowe objawy jakie daje nam przesilenie wiosenne.
Odczuwa ja ponad połowa z nas, ale nie każdy wie, że można sobie z nimi skutecznie radzić. Poznaj trzy proste sposoby, które wspomogą Twój organizm.
10 marca, 2021
Przed nami pierwsze dni wiosny, jak przetrwać przesilenie wiosenne? Słoneczny weekend z wyższą temperaturą sprawił, że na własnej skórze poczuliśmy przyjemny powiew nadchodzącej nowej pory roku. Zmiany widać i słychać wszędzie, na ulicach, w parkach w lesie czy nawet w naszej garderobie. Ubieramy się lżej. A jak na pierwsze wiosenne promienie słońca i oznaki przesilenia reaguje nasz organizm?
Przesilenie wiosenne – objawy niepokojące
Każdy z nas może odczuwać je inaczej, choć najczęstszym objawem jest osłabienie i zmęczenie organizmu, którym często towarzyszą:
- brak energii
- bóle głowy
- wahania nastrojów
- senność
- brak apetytu
- budzenie w nocy
- płaczliwość
- smutek
- apatia
Odczucia te są potęgowane jeśli osoba, choruje na inne choroby jak np. depresja, nowotwory czy zaburzenia krążenia.
Jak sobie poradzić z przesileniem wiosennym?
Po pierwsze odpoczynek. Daj sobie odpocząć!
Wbrew pozorom nasz organizm bardzo go potrzebuje. Dobrze zrobi nam choćby kilkuminutowa drzemka. Wystarczy kwadrans, żeby poczuć się lepiej i nabrać sił na dalszą część dnia. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze położenie się spać. Godzina snu więcej pozwoli zregenerować się naszemu organizmowi.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie zawsze odpoczynek musi oznaczać sen. Co więcej, specjaliści radzą, żeby sztucznie nie wydłużać snu. Powinniśmy spać tyle, ile potrzebujemy. W naładowaniu baterii i aktywnym odpoczynku na pewno pomoże wysiłek fizyczny.
Po drugie ruch na świeżym powietrzu. Dotleń swój organizm!
Spacer w parku z psem, spokojna jazda na rowerze lub rolkach, ćwiczenia na siłowni „pod chmurką”. Nawet niewielka aktywność fizyczna na zewnątrz pozwoli szybciej wrócić do formy na wiosnę i odczuć zbawienny wpływ endorfin.
Jeśli wcześniej nie prowadziłeś aktywności fizycznej, skontaktuj się z lekarzem.
Po trzecie dieta. Jesteś tym co jesz!
Wiosna to powrót świeżych warzyw i owoców, ok może nie wszystkie nowalijki są bombą zdrowych substancji odżywczych, ale tutaj ważna jest przede wszystkim różnorodność.
Koniecznie wzbogać swój jadłospis o warzywa i owoce, nowe przepisy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jedzenie przynajmniej 0,5 kg warzyw i owoców każdego dnia. Pamiętaj, że dostarczają one Twojemu organizmowi wielu cennych witamin, które zwiększają odporność. Poszukaj inspiracji na portach kuchennych dla entuzjastów kuchni wege – nawet jeśli nie chcesz porzucać mięsa to będzie ciekawa przygoda😊.
Doskonałym wsparciem dla Twojego organizmu po zimie, będą również suplementy diety, szczególnie kompleksy witamin i minerałów.
Leave A Comment