Skutki niedoboru potasu
Jedną z częstszych przyczyn złego samopoczucia jest hipokaliemia – niski poziom sodu w organizmie. Wczesne objawy mogą być niegroźne jak np.: drganie powieki czy drętwienie ust..
12 kwietnia, 2021
Jednakże długotrwały niskim poziom potasu w organizm, może wywoływać:
- zaburzenia rytmu serca
- znaczny wzrost ciśnienia tętniczego
Niski poziom potasu w konsekwencji powoduje również osłabienie pracy mięśni, drżenie, czy bolesne skurcze. Dochodzi również do zaburzenia prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego, wywołując zmęczenie, senność i problemy z koncentracją.
Co powoduje niedobór potasu?
Podstawową przyczyną może być zaburzenie odżywiania lub niedożywienie. Długotrwałe biegunki lub wymioty, choroby nerek oraz nadużywanie alkoholu. Jednym z bardziej widocznych objawów niedoboru potasu w organizmie, który można zaobserwować gołym okiem są puchnące ręce czy też nogi.
Naturalne źródła potasu
Podstawowym źródłem potasu jest dieta. Drogocenny pierwiastek znajdziesz przede wszystkim w owocach. Najbardziej skoncentrowany jest w tych suszonych, m.in. figach, morelach i rodzynkach. Doskonałym i smacznym źródłem potasu są: banany, kiwi oraz cytrusy, w tym pomarańcze oraz pomelo.
Poza owocami potas znajdziemy w orzechach oraz awokado. Ważna jest również zbilansowana dieta, bogata w produkty pełnoziarniste – takie jak: kasze, płatki zbożowe czy otręby.
Dla tych z Was, którzy nie stawiają na warzywa, potas znajdziecie w produktach takich jak: pomidory, groch, brokuły czy fasola. Warzywem strączkowym, które jest bardzo ważnym źródłem zarówno potasu, jak i innych składników odżywczych, jest bób.
Z dobrych wieści dla łasuchów– kakao oraz czekolada dostarczą naszemu organizmowi dużą dawkę potasu, dając nam świetny pretekst na włączenie ich do naszej diety ze względów zdrowotnych.
Leave A Comment